logo

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

rejestracja: (+48) 881 691 717phone 03
 

O nas

Jesteśmy pierwszą w Nowej Soli poradnią, która w tak kompleksowy sposób dba o osoby dotknięte chorobami reumatologicznymi – oprócz leczenia zajmujemy się również badaniami klinicznymi w zakresie reumatologii.

Więcej...

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa

Wiadomo, że jest pewna predyspozycja do choroby związana z antygenem HLA B27 – jego obecność oznacza się w krwi.

Występuje on u kilku procent osób w populacji i u ponad 90% chorych na zzsk. Początek choroby występuje Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zzsk) jest przewlekłą chorobą zapalną o nieustalonej przyczynie. zwykle w wieku młodzieńczym między 20 a 35 rokiem życia. W przebiegu choroby występują bóle kręgosłupa , bóle opasujące klatki piersiowej. Może dochodzić do ograniczenia ruchomości kręgosłupa, a po wielu latach nawet do jego usztywnienia.

Wczesne ustalenie rozpoznania pozwala na włączenie prawidłowego leczenia. Ból kręgosłupa związany z zzsk jest bardziej nasilony rano, ustępuje po ćwiczeniach, nie zmniejsza się po odpoczynku, może mu towarzyszyć uczucie sztywności porannej. U części chorych mogą występować bóle i obrzęki np. stawów kolanowych.Leczenie zzsk musi być kompleksowe – konieczna jest codzienna gimnastyka, w zwalczaniu bólu i zapalenia stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne , a przy zajęciu stawów obwodowych Sulfasalazynę i nieraz Metotrexat. U chorych, którzy mają bardzo silne dolegliwości mimo leczenia dużymi dawkami tradycyjnych leków przeciwzapalnych, można rozważyć wskazania do stosowania tzw leków biologicznych. Jeśli jesteś chory nie poddawaj się, szukaj pomocy – można żyć z chorobą, być sprawnym i cieszyć się z życia.

Jeśli występują u ciebie bóle kręgosłupa o charakterze zapalnym, powinieneś zostać zbadany przez reumatologa.

Możliwa jest wczesna diagnostyka zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – badania laboratoryjne, oznaczenie obecności antygenu HLA B27 we krwi, skierowanie na badania rentgenowskie lub rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych.

Chory na zzsk może być objęty kompleksową opieką.

Chorzy nie odpowiadający na leczenie standardowe mogą być skierowani do ośrodków prowadzących terapię biologiczną w ramach programu NFZ.

 

 

Złotym standardem w ocenie aktywności ZZSK jest wskaźnik BASDAI, który powstał w 1994 roku. 

Tworzy go 10 wzrokowych skal analogowych (VAS), które służą do udzielenia odpowiedzi na 6 pytań dotyczących pięciu głównych objawów ZZSK (czas trwania sztywności porannej, jej nasilenie, miejsca o dużej bolesności uciskowej, ból i obrzęk stawów, ból kręgosłupa, zmęczenie). Wynik BASDAI mieści się w przedziale od 0 do 10.

Sprawdź swój BASDAI [KLIK]

 

Główne zalety BASDAI:

  • jest szybki i bardzo prosty do przeprowadzenia;
  • został wielokrotnie zweryfikowany w licznych badaniach naukowych, które potwierdziły jego rzetelność w ocenie aktywności zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa;
  • jest wystarczająco czuły, aby uwidocznić nawet nieznaczne zmiany aktywności choroby.