Co to jest Biopsja aspiracyjna endometrium?

Biopsja aspiracyjna endometrium jest małoinwazyjnym, bezpiecznym badaniem diagnostycznym dróg rodnych kobiety, polegającym na pobraniu fragmentu błony śluzowej macicy i jego wnikliwej ocenie przez histopatologa.
Badanie to umożliwia diagnostykę chorób błony śluzowej macicy, a także wykrycie rozrostów śluzówki macicy i raka endometrium.

Jak przebiega badanie?

Lekarz podczas badania ginekologicznego poprosi cię o położenie się na fotelu ginekologicznym-na plecach z ugiętymi nogami. Następnie wprowadzi cienką, sterylną plastikową rurkę przez kanał szyjki macicy do jamy macicy i pobierze fragmenty błony śluzowej, poprzez wytworzenie podciśnienia. Podciśnienie umożliwia zasysanie fragmentów tkanki błony śluzowej macicy i pobranie materiału do badania histopatologicznego.Zabieg trwa zwykle około kilkudziesięciu sekund, nie wymaga zastosowania środków znieczulających.

Image

Wskazania do wykonania biopsji aspiracyjnej jamy macicy:

  • przerost błony śluzowej macicy
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
  • zaburzenia cyklu miesięcznego
  • podejrzenie endometriozy
  • problemy z zajściem w ciążę
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej

Przeciwwskazania do wykonania biopsji aspiracyjnej jamy macicy:

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest miesiączka i ciąża. W celu zminimalizowania ryzyka ciąży u badanej pacjentki, zaleca się, by badanie zostało wykonane między 7. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Zostaniesz więc poproszona o podpisanie oświadczenia o wykluczeniu ciąży- w razie jakichkolwiek wątpliwości zabieg zostanie odroczony.

Image

Jak się przygotować do badania?

Wykonanie biopsji aspiracyjnej poprzedzone będzie badaniem ginekologicznym, wobec tego przygotuj się tak jak do zwykłej wizyty ginekologicznej. Nie zapomnij o podstawowych zasadach higieny osobistej, dzień przed zabiegiem powstrzymaj się od aktywności seksualnej, nie stosuj środków dopochwowych i tamponów.