Weź udział w badaniu klinicznym

Obecnie poszukujemy pacjentów cierpiących z powodu świerzbiączki guzkowej do udziału w badaniu klinicznym nowego leku.

Co to jest świerzbiączka guzkowa?

Świerzbiączka guzkowa (prurigo nodularis, PN, Hyde) jest przewlekłą chorobą manifestującą się występowaniem na skórze licznych, symetrycznie rozmieszczonych twardych swędzących zmian w postaci guzków. Choroba ma charakter przewlekły i często jest oporna na obecnie dostępne leki.

Świerzbiączka nie jest schorzeniem, którym można zarazić się poprzez podanie ręki, czy inny bezpośredni kontakt z chorym.

Choroba ma niekorzystny wpływ na jakość życia chorego, zakłóca jakość snu, wpływa na życie towarzyskie i społeczne funkcjonowanie. Swędzenie towarzyszące występowaniu zmian jest zwykle na tyle uciążliwe i niebezpieczne, że pacjenci mogą wykazywać tendencje samobójcze.

wierzbiaczka.jpg

Jakie są przyczyny choroby?

Szukając przyczyn, trudno jest wskazać je w sposób jednoznaczny. Geneza świerzbiączki nie została jeszcze do końca określona przez specjalistów. Jako pierwotną przyczynę świerzbiączki uznaje się zwykle chorobę, która wywołuje świąd- guzki rozwijają się u pacjentów jako efekt drapania skóry.

Swędzenie układowe towarzyszące świerzbiączce guzkowej powiązane jest również z zastojem żółci (cholestaza), chorobami tarczycy, chłoniakiem, chorobą Vaqueza, zakażeniem HIV i niektórymi chorobami natury psychicznej.
Objawy choroby nasilają się na skutek podrażnienia przez odzież, ciepła i w sytuacjach stresowych.

%MCEPASTEBIN%

Do pojawienia się choroby przyczyniają się m.in.

  • atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry
  • melanoza Beckera (schorzenie związane z zaburzeniami pigmentacji skóry, manifestująca się występowaniem plam o nieregularnych obrysach, pokrytych zwykle włosami)
  • LABD (LinijnA IgA dermatoza pęcherzowa)
  • choroby autoimmunologiczne
  • choroby wątroby

Jakie są objawy świerzbiączki guzkowej?

lekarz.jpg

Choroba manifestuje się występowaniem na skórze licznych, symetrycznie rozmieszczonych twardych guzków o barwie purpurowej, brązowej lub czarnej. Mają one średnicę 0,5-3 cm i mogą być rozsiane po całym ciele. Zmiany skórne występują w szczególności w okolicach pośladków, na obszarach od stawów łokciowych i kolanowych w dół i wywołują świąd o znacznym nasileniu. We wczesnych stadiach choroby, zmiany występują najczęściej na ramionach i kończynach dolnych. Postać guzka ma charakter pęcherzyka.

%MCEPASTEBIN%

Jak leczymy świerzbiączkę guzkową?

Leczenie świerzbiączki guzkowej jest długotrwałe, trudne i nie zawsze gwarantuje osiągnięcie pełnego wyleczenia. Zmiany skórne towarzyszące chorobie mają tendencję do nawracania. Do leczenia miejscowego używa się maści ze sterydami, stosowane w opatrunkach a także sterydów we wstrzyknięciach bezpośrednio do zmian skórnych. Podstawą leczenia jest leczenie sterydami, cyklosporyną i lekami przeciwhistaminowymi. Zalecana jest także fototerapia (PUVA lub UVB) oraz stosowanie emolientów, mających na celu zmiękczenie skóry.

Image
klinika.jpg

Jak może pomóc w łagodzeniu świądu skóry?

Zmniejszyć dyskomfort związany ze swędzeniem można poprzez:

  • unikanie kąpieli w gorącej wodzie
  • schładzanie zajętych przez chorobę obszarów za pomocą zimnych kompresów
  • unikanie odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów
  • stosowanie emolientów

Kryteria kwalifikacyjne do badania

ukończone 18 lat

rozpoznanie świerzbiączki od conajmniej 6 miesięcy

minimum 20 guzków na całym ciele

brak innego schorzenia skóry

Kontakt z koordynatorem badania

Image

Paulina Dudanorek

Zgłoś swój udział w badaniu klinicznym

Podaj prawidłowe dane.
Nieprawidłowe dane
Podaj prawidłowe dane.
Podaj prawidłowe dane.
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane