Co to jest nefrologia?

Nefrologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nerek i układu moczowego. Nefrolog zajmuje się internistycznymi, nie wymagającymi operacji zmianami w czynności nerek, zakażeniami układu moczowego, a także leczeniem nerkozastępczym. 
Niejednokrotnie są to poważne problemy zdrowotne, w dużym stopniu wpływające na komfort życia pacjentów.
Nefrologia ściśle współpracuje z urologią. Urolog, w odróżnieniu od nefrologa, w terapii wykorzystuje metody inwazyjne, często operacyjne. 

Objawy, które powinny cię skłonić do umówienia się na wizytę:

  • częste oddawanie moczu w nocy
  • pieczenie podczas oddawania moczu
  • pienienie się moczu
  • obecność krwi w moczu (krwiomocz)
  • ból zlokalizowany w odcinku lędźwiowym

Umów wizytę z nefrologiem

Jeśli na co dzień dokucza ci któryś z powyższych objawów, nie zwlekaj, umów się na wizytę.Poradnia nefrologiczna, działająca na terenie naszej przychodni, oferuje kompleksową, specjalistyczną pomoc medyczną chorym na nefropatię toczniową.

W ramach specjalizacji nefrologia przyjmuje:

  • lek. med. Przemysław Kwiatkowski

Nefropatia toczniowa

Nefropatia toczniowa (NT) to manifestacja kliniczna tocznia rumieniowatego układowego (TRU) z przebiegającym zajęciem nerek i obecnością białka w moczu. Częstość występowania i przebieg są związane z płcią i rasą. Toczeń zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Nefropatia toczniowa jest chorobą kompleksów immunologicznych, które mogą odkładać się lub tworzyć w nerkach. Proces ten prowadzi do uszkodzenia śródbłonka pętli naczyniowych kłębuszka nerkowego i drobnych tętnic nerkowych, podocytopatii oraz do uszkodzenia cewek i śródmiąższu nerki. 

Czytaj więcej