Obkurczanie i rewitalizacja pochwy laserem frakcyjnym CO2
Zmiany zanikowe pochwy w okresie okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym oraz zmiany poporodowe ścian pochwy niejednokrotnie wywołują znaczny dyskomfort u kobiet. Stosowane miejscowo leczenie farmakologiczne często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Laserowa rewitalizacja pochwy stanowi swojego rodzaju przełom, jeśli chodzi o ginekologię estetyczną. Laser frakcyjny dwutlenkowęglowy (CO2) powoduje korzystne zmiany w strukturze błony śluzowej, jej regenerację, pogrubienie, wzrost wydzielania śluzu, a także poprawę napięcia ścian pochwy i zmniejszenie dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu.
Ginekologiczne zabiegi laserowe należą do jednych z najmniej inwazyjnych metod leczenia problemów intymnych. Laser frakcyjny CO2 wykorzystywany w zabiegach ginekologicznych pozwala zapewnić pacjentkom bardzo dobre rezultaty i komfort zabiegu, a także minimalny okres rekonwalescencji.
Rewitalizacja pochwy i okolic krocza jest zabiegiem mało inwazyjnym, możliwym do wykonania u znacznej większości kobiet. Zabieg ten wymaga jednak kwalifikacji, którą dokonuje lekarz ginekolog w trakcie wstępnej konsultacji ginekologicznej. Jednym z kluczowych i podstawowych warunków zastosowania lasera jest prawidłowy wynik cytologii szyjki macicy. Optymalny efekt zabiegowy uzyskuje się po przeprowadzeniu 2 zabiegów w odstępach sześciotygodniowych.
Jak przebiega zabieg obkurczania i rewitalizacji pochwy?
Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy jest prosty, bezpieczny i trwa 15-30 minut. U większości kobiet jest zupełnie bezbolesny. Na około 30 minut przed zabiegiem, okolice poddawane laseroterapii znieczulane są miejscowym środkiem znieczulającym. Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki lasera i działaniu na ściany pochwy promieniami o odpowiednio dobranej przez specjalistę długości fali. Stymulowane w ten sposób tkanki rozgrzewają się, co w konsekwencji prowadzi do pogrubiania lub skracania znajdujących się w nich włókien kolagenowych, a tym samym do ich przebudowy i produkcji całkiem nowego kolagenu. Efektem zabiegu jest zwiększenie jędrności śluzówki pochwy, jej uelastycznienie i zwiększenie napięcia. Pochwa staje się ciaśniejsza i lepiej nawilżona, ukrwiona i unerwiona. Skóra nabiera młodszego wyglądu. U pacjentek borykających się z objawami suchości i świądu, następuje ustąpienie dolegliwości. Redukcji ulega również problem nietrzymania moczu.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
- bezpośrednio po zabiegu należy unikać drażnienia i wycierania miejsc poddawanych zabiegowi ręcznikiem
- przez około 7 dni po zabiegu zaleca się wstrzemięźliwość seksualną i unikanie gorących kąpieli, a także zaprzestanie korzystania z sauny i basenów
- w dniu zabiegu i dzień po zabiegu zaleca się ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej
- przez okres 7-10 dni po zabiegu rekomenduje się stosowanie do pochwy globulek nawilżających, a na okolice sromu kremów natłuszczających lub łagodzących podrażnienia
Jakie są wskazania do zastosowania zabiegu przy użyciu lasera frakcyjnego?
Rewitalizacja pochwy laserem frakcyjnym może być stosowana u kobiet, które odczuwają dyskomfort lub problemy związane z osłabieniem mięśni pochwy, utratą elastyczności, suchością pochwy, dyspareunią (bolesnymi stosunkami seksualnymi) czy nietrzymaniem moczu. Zastosowanie laseroterapii na okolice pochwy może w znacznym stopniu poprawić jakość życia seksualnego.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserem frakcyjnym?
- ciąża i karmienie piersią
- stany zapalne pochwy
- stany zapalne dróg moczowych
- stany zapalne zewnętrznych narządów płciowych
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
- schorzenia autoimmunologiczne
- choroba nowotworowa
- epilepsja
- miesiączka
- stosowanie doustnych retinoidów
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg laserowej rewitalizacji okolic intymnych wymaga wcześniejszej konsultacji ginekologicznej z lekarzem ginekologiem, posiadającym doświadczenie w stosowaniu laseroterapii. W trakcie wizyty lekarz zbierze szczegółowy wywiad, ustali plan leczenia, oceni ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest posiadanie aktualnego, prawidłowego wyniku badania cytologicznego. W przypadku posiadania wyniku starszego niż rok, lekarz pobierze cytologię w trakcie wizyty ginekologicznej poprzedzającej zabieg.
Jakie są efekty zabiegu?
Proces przebudowy kolagenu i tworzenia jego nowych włókien przebiega powoli, z tego powodu pełny efekt leczenia laserowego pojawi się po około 4-6 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu.
Z przeprowadzonych badań statystycznych wynika, że około 95% kobiet poddanych zabiegowi odczuwa po tym czasie wyraźną lub umiarkowaną poprawę w postaci zwężenia światła pochwy wzrostu jędrności i elastyczności ścian pochwy. Ponadto pacjentki zgłaszały również zmniejszenie nasilenia lub ustąpienie objawów nietrzymania moczu, poprawę satysfakcji seksualnej i ogólny wzrost jakości życia. Efekt leczenia utrzymuje się od kilku do kilkunastu lat.
Jakie są efekty laseroterapii?
- odbudowa błony śluzowej
- wzrost nawilżenia okolic intymnych
- poprawa elastyczności pochwy
- zmniejszenie liczby infekcji okolic intymnych
- redukcja problemu nietrzymania moczu