Co to jest balon żołądkowy Orbera365?

Balon żołądkowy to znana od lat na świecie metoda leczenia otyłości. Dotychczas poddały się jej tysiące pacjentów. Jest on bezpiecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru niechcianych kilogramów i alternatywą dla klasycznej operacji bariatrycznej.

Balon żołądkowy stanowi uzupełnienie standardowych metod odchudzania, którymi są zdrowa zbilansowana dieta i aktywny tryb życia. Został on zaprojektowany jako produkt wspomagający pacjenta w kontroli masy ciała i ułatwiający rozpoczęcie zdrowego stylu życia.

Metoda założenia balona żołądkowego skierowana jest do osób z otyłością, którym inne metody odchudzania nie przyniosły pożądanych efektów, a także dla tych, którzy nie wyrazili zgody lub nie zostali zakwalifikowani do zabiegu chirurgicznego. Jest bezpieczna i przede wszystkim odwracalna.

W Twojej Przychodni, proponujemy Państwu zabieg założenia nowoczesnego balonu żołądkowego Orbera365, który zakładany jest na okres 12 miesięcy.

Image

Na czym polega zabieg umieszczenia balona żołądkowego?

Procedura polega na endoskopowym umieszczeniu w żołądku silikonowego balona, który wypełniany jest zabarwioną solą fizjologiczną.
Balon zapewnia pacjentowi uczucie sytości, co zmniejsza apetyt i wpływa na zmniejszenie objętości przyjmowanych pokarmów.
Balon ORBERA365 posiada nowoczesną technologię umożliwiającą regulowanie jego objętości od 400 do 700 cm3.

Jakie są wskazania do umieszczenia balonu żołądkowego ORBERA365?

Balon ORBERA365 może zostać umieszczony gdy:

  • wskaźnik BMI pacjenta jest wyższy niż 30
  • pacjent nie zgadza się na chirurgiczne zmniejszenie żołądka
  • pacjent nie może osiągnąć prawidłowej masy ciała pomimo stosowania diet redukcyjnych i podejmowania regularnej aktywności fizycznej
  • pacjent przygotowywany jest do poważniejszej operacji bariatrycznej- jako metoda umożliwiająca utratę masy ciała

Przeciwwskazaniem do implementacji balona jest:

  • przeprowadzona w niedalekiej przeszłości operacja na przewodzie pokarmowym
  • ciąża, karmienie piersią
  • przepuklina rozworu przełykowego
  • brak gotowości psychicznej pacjenta do zmiany stylu życia

Jak wygląda zabieg umieszczenie balonu żołądkowego ORBERA365?

Przed zabiegiem pacjent ma możliwość skorzystania z konsultacji gastroenterologicznej, dietetycznej i psychologicznej. W związku z tym, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, istotna jest także wcześniejsza rozmowa z anestezjologiem, by wykluczyć przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego.

Przed przystąpieniem do umieszczenia balonu żołądkowego, lekarz ocenia stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wyklucza także wszelkie przeciwwskazania. Balon umieszczony zostaje przez jamę ustną podczas krótkiego, ok. 20 minutowego badania endoskopowego. Następnie wypełniany jest zabarwioną solą fizjologiczną. 

Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice, w celu monitorowania stanu zdrowia i zminimalizowania dolegliwości po zabiegu, wynikających z obecności ciała obcego w żołądku. Czas pobytu w klinice jest zależy od samopoczucia pacjenta i chęci pozostania w niej.

Życie po zabiegu umieszczenie balonu żołądkowego ORBERA365

Pierwsze chwile po zabiegu są najtrudniejsze. Przed tobą kilka ciężkich dni, w trakcie których organizm stopniowo przyzwyczai się do obecności ciała obcego w żołądku.  
W tym okresie mogą pojawić się nudności, wzdęcia, a także skurcze, zgaga i biegunki. Jest to normalne i przejściowe. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, twoje dolegliwości zostaną złagodzone środkami farmakologicznymi przepisanymi przez lekarza.

Image

Objawy te występują praktycznie u wszystkich pacjentów. Dlatego ważne jest, żebyś z wyprzedzeniem zaplanował pomoc osoby towarzyszącej w dniu zabiegu i przynajmniej w ciągu pierwszego dnia po nim.  Jeżeli masz taką możliwość, zrezygnuj z aktywności zawodowej i zadbaj o opiekę nad dziećmi na okres 3 dni. Pamiętaj, że możesz skorzystać z całodobowej konsultacji z lekarzem w razie wątpliwości czy niepokojących dolegliwości.

Przez pierwszy tydzień zaleca się stosowanie diety płynnej. Dzięki temu żołądek przyzwyczai się do balonu, a przyjmowane posiłki nie będą przyczyną dyskomfortu. 
Kolejne dwa tygodnie będą wymagały od ciebie diety przecierowej i miksowania posiłków, by nie nadwyrężać żołądka i usprawnić proces chudnięcia.

Normalne posiłki będziesz mógł spożywać po 3 tygodniach od zabiegu. Istotne jest, by były one odpowiednio zbilansowane pod kątem kaloryczności i składników odżywczych, być mógł cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. 

Dodatkowe informacje odnośnie balona żołądkowego Orbera365

Image

Ile kilogramów stracę?

Badania wykazują, że pacjenci przeciętnie tracą około 10% aktualnej masy ciała w trzykrotnie szybszym tempie niż w przypadku stosowania samej diety i ćwiczeń. Jednak warto pamiętać, że samo umieszczenie balonu żołądkowego nie gwarantuje utraty kilogramów. Do osiągnięcia wymarzonego efektu konieczne jest konsekwentna zmiana stylu życia – stosowanie spersonalizowanej diety i regularna aktywność fizyczna.

Czy po usunięciu balonu mogę przytyć?

U większości pacjentów rok z balonem powoduje trwałą i skuteczną zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych. Jednak w dalszym ciągu istotne jest przestrzeganie ustalonej przez dietetyka diety i regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Zdarza się, że pacjenci przybierają na masie, jeżeli nie podtrzymują stylu życia, który prowadzili podczas terapii balonem.

Przygotowanie do zabiegu usunięcia balonu żołądkowego

Istotne jest, by na dwa dni przed zabiegiem nie przyjmować pokarmów stałych i stosować dietę płynną. Na dobę przed zabiegiem należy przyjmować duże ilości wody, by uniemożliwić zaleganie treści pokarmowej nad balonem. 

Usunięcie balonu nie zmienia anatomii żołądka, co ma miejsce w przypadku operacji bariatrycznych. Po usunięciu balonu kluczowym jest dalsze konsekwentne stosowanie diety i regularna aktywność fizyczna.

Usunięcie balonu przeprowadzane jest podczas krótkiego zabiegu endoskopowego. Lekarz przekłuje balon specjalna igłą, przez którą zostanie odessana jego zawartość. Następnie za pomocą kleszczyków zostanie on usunięty. Przez cały czas trwania zabiegu będziesz pod kontrolą anestezjologa, który będzie monitorował twój stan zdrowia. W ciągu kilku godzin po zabiegu będziesz mógł wrócić do domu. Zadbaj o towarzystwo osoby towarzyszącej - po znieczuleniu anestezjologicznym nie będziesz mógł sam prowadzić samochodu, ani korzystać z transportu miejskiego. Zazwyczaj nie ma konieczności korzystania z dni wolnych od pracy po zabiegu usunięcia balonu.

Image