Nasze przychodnie: Szczecin | Nowa Sól | Opole | Zielona Góra | Poznań - skontaktuj się
Wskazania do podawania żelaza dożylnego:
- Niedokrwistość z niedoboru żelaza
- Nietolerancja lub niewystarczająca odpowiedź na leczenie doustnymi preparatami żelaza,
- Ciężkie objawy uboczne podczas leczenia doustnymi preparatami żelaza - około 30% ( np. powstanie wrzodu żołądka lub dwunastnicy),
- zespół złego wchłaniania,
- Równoczesna terapia czynnikami stymulującymi erytropoezę,
- Ciężka niedokrwistość ( Hb poniżej 6 g%) i przeciwwskazania do przetoczenia krwi,
- U kobiet w ciąży gdy stężenie HB poniżej 9 g% szczególnie w trzecim trymestrze przy nieskuteczności stosowanych preparatów doustnych,
- Gdy istnieje kliniczna potrzeba szybkiego dostarczenia żelaza.
- Preferencje i decyzja pacjenta.
Dawkowanie
Dawkowanie, harmonogram dawkowania produktu żelaza dożylnego ustala się indywidualnie dla każdego Pacjenta. Należną dawkę żelaza wylicza się w oparciu o : wagę ciała, wartości Hb docelowa i rzeczywistą , dotychczasowy przebieg leczenia, choroby współistniejące.
Produkt leczniczy żelaza dożylnego można podawać wyłącznie pod nadzorem przeszkolonego w zakresie oceny i leczenia reakcji anafilaktycznych personelu medycznego, w miejscu w pełni wyposażonym w sprzęt do resuscytacji. Pacjenta należy obserwować w celu wykrycia działań niepożądanych przez co najmniej 30 minut po każdym podaniu produktu leczniczego.


Przeciwwskazania do dożylnego podawania preparatów żelaza:
- Niedokrwistośc nie spowodowana niedoborem żelaza,
- Przeciążenie żelazem lub zaburzenia w wykorzystaniu żelaza ( np. hemochromatoza, hemosyderoza),
- Niewyrównana marskość wątroby oraz zapalenie wątroby,
- Rozpoznana poważna nadwrażliwość na inne podawane pozajelitowo preparaty żelaza,
- Nadwrażliwość na substancję czynną, na produkt leczniczy żelaza lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (wodorotlenek sodu, kwas solny, )
Sposób podania:
Ustalona wcześniej dawkę żelaza podaje się przez powolny dożylny wlew kroplowy. Każdorazowo pierwsze 25 mg żelaza należy wlewać w ciągu 15 minut. Jeśli nie występują żadne reakcje niepożądane w tym czasie, to należy podawać pozostałą ilość roztworu z prędkością nie większą niż 100ml w 30 min.
Działania niepożądane:
Mogą wystąpić ostre ciężkie reakcje rzekomoanafilaktyczne, chociaż niezbyt często. Reakcje takie pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku minut po podaniu leku i na ogół charakteryzują się nagłym napadem trudności w oddychaniu i(lub) wystąpieniem zapaści sercowo – naczyniowej.
Inne, nie tak ciężkie objawy natychmiastowej nadwrażliwości również nie występują często i należą do nich: pokrzywka, wysypka, swędzenie, nudności oraz dreszcze. W razie pojawienia się oznak reakcji rzekomoanafilaktycznej należy natychmiast zaprzestać podawania leku.
Mogą również wystąpić reakcje opóźnione przy podawaniu dożylnym żelaza. Charakteryzują się taki objawami jak: bóle stawów, bóle mięśniowe i niekiedy gorączka. Objawy mogą pojawić się w czasie od paru godzin do czterech dni od momentu podania leku.
Objawy trwają zazwyczaj od 2 do 4 dni i ustępują samoistnie lub znikają po podaniu prostych leków przeciwbólowych. Ponadto może wystąpić zaostrzenie bólów stawowych przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz reakcje miejscowe, które powodują ból i zapalenie w miejscu iniekcji lub w jego pobliżu a także mogą wywołać miejscowe zapalenie żyły.
Jeżeli jesteś zainteresowany zabiegiem, umów się na wizytę w naszej przychodni.
Podanie dożylne żelaza 500 mg - 550 zł
Podanie dożylne żelaza 1000 mg - 750 zł
Podanie dożylne żelaza 1500 mg - 1050 zł