Co to jest Wielomocz (poliuria)?
Wielomocz (poliuria) to zaburzenie, które polega na dobowym wydalaniu moczu w ilości przekraczającej 3 litry, przy czym prawidłowa ilość wynosi 2-2,5 l. Przyczyny wielomoczu są zróżnicowane, ponieważ zwykle jest on jednym z objawów choroby.
Jakie są możliwe przyczyny wielomoczu?
- Niewyrównana cukrzyca
- moczówka prosta (związana jest ze zmniejszonym wydzielaniem lub brakiem wazopresyny – moczówka prosta centralna, bądź niewrażliwością cewek nerkowych na ten hormon – moczówka prosta nerkowa)
- choroby nerek
- nadczynność przytarczyc
- polidypsja (nadmierne pragnienie)
- nowotwór
Jak diagnozujemy i leczymy wielomocz?
Leczenie farmakologiczne:
Pierwszą grupą chorób odpowiedzialnych za pojawienie się wielomoczu są choroby układu moczowo – płciowego zwłaszcza zakażenia układu moczowego, dlatego jednym z pierwszych badań wykonywanych w przypadku poliurii jest badanie ogólne moczu.
Jeśli wielomocz spowodowany jest zwiększonym przyjmowaniem płynów należy wykluczyć przyczyny polidypsji. Bardzo ważne jest badanie poziomu glukozy we krwi, badanie morfologii krwi z hematokrytem, czyli procentowym udziałem krwinek w całości krwi (hematokryt mówi nam o gęstości krwi), badania elektrolitowe.
Przy podejrzeniu moczówki prostej wykonuje się test odwodnieniowy (zagęszczania moczu). Polega on na nie przyjmowaniu przez chorego płynów a następnie badaniu ogólnym moczu. Prawidłowo organizm zagęszcza mocz – wzrasta jego ciężar właściwy. W przypadkach niedoboru wazopresyny nerki nie zagęszczają moczu – ciężar właściwy moczu nie wzrasta. Jeśli pod koniec badania poda się choremu wazopresynę można zróżnicować co jest przyczyną moczówki – niedobór hormonu czy niewrażliwość nerek na wazopresynę. Jest to tak zwany test wazopresynowy.
Wzmożone oddawanie moczu jest objawem niespecyficznym. Jeżeli występuje po zwiększonym spożyciu płynów jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeżeli zaś występuje patologiczne wzmożone pragnienie lub sam wielomocz należy skonsultować się z lekarzem by znaleźć jego przyczynę i wykluczyć poważne choroby, które również mogą powodować pojawienie się tego objawu.
Leczenie wielomoczu to leczenie jego przyczyny, dlatego ważna tak ważna jest odpowiednia diagnostyka.
Istnieje również możliwość leczenia objawowego wielomoczu.