Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jego pierwsze oznaki mogą pojawić się już, nawet po osiągnięciu 20. roku życia. Przyczyną tego rodzaju łysienia są hormony- androgeny, których nadmiar prowadzi do intensywnej utraty włosów.
Objawy łysienia androgenowego różnią się w zależności od płci. U panów problem ten zazwyczaj pojawia się między 20. a 30. rokiem życia, podczas gdy u kobiet staje się bardziej zauważalny po 30. roku życia, a zwłaszcza po menopauzie. W przypadku mężczyzn charakterystyczne jest cofanie linii włosów na obszarze czoła i skroni, a w późniejszych fazach również na czubku głowy. Natomiast u kobiet łysienie rozpoczyna się od przerzedzania się włosów w obszarze przedziałka. Utrata włosów ma bardziej rozproszony charakter, co oznacza, że wypadające włosy nie tworzą tak wyraźnej linii, jak u mężczyzn.
Choć jest to dolegliwość uciążliwa i pozbawiająca pewności siebie, istnieje skuteczna możliwość zwalczania tego problemu. Medycyna estetyczna oferuje skuteczne metody leczenia łysienia androgenowego. Na szczególną uwagę zasługują zabiegi mezoterapii mikroigłowej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego oraz preparatów bogatych w peptydy.