Kolonoskopia - badanie, które ratuje życie

Zachęcamy naszych pacjentów, zwłaszcza po 40 roku życia, do wykonania kolonoskopii. Badanie jest bezbolesne, a zastosowanie najnowocześniejszego sprzętu pozwala na zminimalizowanie dyskomfortu podczas i po badaniu. 

Kolonoskopia wynonana w czasie, gdy nie mamy żadnych niepokojących obajwów ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala na wykrycie i bezpieczne usunięcie zmian, które w ciągu kilku lat mogłyby stać się przyczyną rozwoju nowotworu.

Dbając o dobro naszych pacjentów, od roku umożliwiliśmy również bezpłatną kolnoskopię dla mieszkańców wybranych powiatów w województwie Zachodniopomorskim w ramach projektu unijnego "Zdążyć przed rakiem"

Image

Weź udział w badaniu

Wypełnij formularz poniżej, przy okazji sprawdzimy, czy możemy Ciebie włączyć do programu bezpłatnego badania.

Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane

Świetnie, wstępnie kwalifkujesz się do bezpłatnego badania. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia szczegółów.

Niestety nie kwalifikujesz się do bezpłatnego badania, wciąż możesz umówić się na płatną kolonoskopię.
Zostaw swoje dane kontaktowe, a wszystko Tobie wytłumaczymy.

Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Zgoda jest wymagana.

Nowoczesny sprzęt

Badania prowadzimy na najwyższej jakości sprzęcie firmy Olympus, który zapewnia wysoką dokładność obrazowania, a zastosowany dwutlenek węgla podczas badania kolonoskopowego do minimum ogranicza nieprzyjemne doznania w trakcie i po badaniu.

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo

Badania wykonywane są w naszej klinice przez  zespół doświadczonych specjalistów - lekarzy gastroenterologów przy zastosowaniu najlepszej jakości sprzętu, co pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa i jest gwarantem zminimalizowania dolegliwości podczas oraz po zabiegu. Pacjent ma do wyboru cały wachlarz środków znieczulających, dzięki czemu badanie upływa w komfortowych warunkach.

Bezpłatna kolonoskopia

"Zdążyć przed rakiem" to projekt polegający na umożliwieniu dostępu do profilaktyki raka jelita grubego poprzez objęcie programem zdrowotnym 1500 osób z obszaru wybranych powiatów w województwie zachodniopomorskim.

Kolonoskopia - co to za badanie?

Kolonoskopia to podstawowe badanie umożliwiające obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu miękkiego i  giętkiego aparatu o grubości palca wskazującego- kolonoskopu.
Ma na celu ocenę błony śluzowej jelita grubego. Kolonoskopia polega na wprowadzeniu urządzenia do wnętrza jelita grubego przez odbyt i poprowadzenia go do jelita cienkiego. W czasie badania możliwe jest wykonanie zabiegów endoskopowych tj.: usuwanie polipów, tamowanie krwawień, poszerzanie zwężeń w jelicie, zmniejszenie masy guza (w przypadku nowotworów nieoperacyjnych), a także pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Badanie kolonoskopowe jest zalecane każdemu pacjentowi z obciążeniem genetycznym i osobom po 50 r.ż. Jest ono bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób jelita grubego.

Jak przygotować się do badania?

Jak przygotować się do badania?

Dowiedz się więcej na temat przygotowania do badania,
aby podnieść dokładność i wiarygodność wyników.

Wskazania i przeciwskazania do kolonoskopii

Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Wskazaniami do przeprowadzenia badania kolonoskopowego są m.in.:
 • ukończony 50 rok życia (badanie profilaktyczne)
 • polipy jelita grubego-krawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
 • badanie profilaktyczne raka jelita grubego
 • nagła zmiana rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia, tzw. Ołówkowate stolce
 • niedokrwistość z niedoboru żelaza niewiadomego pochodzenia (szczególnie u osób powyżej 50 roku życia)
 • nieefektywne parcie na stolec-uczucie niepełnego wypróżnienia
 • przewlekła biegunka nieznanego pochodzenia
 • niewyjaśniona utrata masy ciała
 • choroby zapalne jelit
 • uchyłki w jelicie grubym

Jakie są przeciwwskazania do kolonoskopii?

 • objawy zapalenia otrzewnej
 • ciąża (II i III trymestr)
 • zaburzenia w krzepnięciu krwi
 • ostra niewydolność oddechowa
 • perforacja przewodu pokarmowego
 • zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego
Image

Zadbaj o siebie już dzisiaj i umów się na badanie

Jak przebiega badanie do kolonoskopii?

1. Znieczulenie miejscowe: Pacjent proszony jest o założenie odzieży ochronnej i ułożenie się w pozycji embrionalnej na lewym boku. Przed prowadzeniem przyrządu, lekarz dokonuje oceny okolic odbytu, stwierdza czy nie ma tam guzków krwawniczych (hemoroidów), przetok czy ropni. Następnie smaruje okolicę odbytu żelem o działaniu miejscowo znieczulającym i wykonuje badanie dotykowo (per rectum). Po dokładnym badaniu wprowadzany jest endoskop, a wraz z nim wdmuchiwane jest powietrze- umożliwia to oględziny ścian jelita i głębsze wprowadzenie kolonoskopu. Po zakończonym badaniu pacjent może udać się do domu.

2. Znieczulenie ogólne: Przed badaniem konieczne jest wkłucie wenflonu, przez który podany zostanie lek znieczulający. Pacjent zostanie poproszony o przyjęcie pozycji leżącej na wznak. Anestezjolog poprzez wenflon poda pacjentowi środek znieczulający- działanie leku jest natychmiastowe i chwilę po podaniu pacjent poczuje senność i zapadnie w lekki kilkunastominutowy sen. Po badaniu konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta przez około godzinę. 

Ile trwa badanie kolonoskopii?

Czas badania kolonoskopowego jest inny dla każdego pacjenta, najczęściej wynosi od 15 do 60 minut.

Po badaniu:
Po badaniu pacjent może odczuwać krótkotrwałe wzdęcia spowodowane powietrzem wprowadzonym do jelita, jednak w naszej przychodni stosujemy insuflator CO2 zamiast powietrza, dzięki czemu nieprzyjemne odczucia po badaniu są zredukowane do minimum. Możliwe jest pojawienie się kurczowych bólów brzucha. Zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety.

Image

Zadbaj o siebie już dzisiaj i umów się na badanie

Rodzaje kolonoskopii:

 1. Rektosigmoidoskopia
  Jest badaniem końcowego odcinka jelita grubego (odbytnica, kanał odbytu i końcowy odcinek esicy)
 2. Anoskopia:
  Jest badaniem kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Wykonuje się ją w gabinecie lekarskim, nie wymaga szczególnych przygotowań.
 3. Rektoskopia:
  badanie całej odbytnicy przy pomocy specjalnego urządzenia- rektoskopu. Zawsze poprzedza ją badanie per rektum. Umożliwia hamowanie krwawień, a także pobranie biopsji. Wykonywana jest w gabinecie lekarskim. Pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji kolankowo-łokciowej z rozstawionymi kolanami. Lekarz smaruje końcówkę rektoskopu środkiem znieczulającym i wprowadza do odbytu pacjenta. Badanie rektoskopowe trwa kilka minut.
 4. Kolonoskopia kapsułkowa:
  Badanie przeprowadzane za pomocą kapsułki, którą połyka pacjent. Kapsułka jest miniaturowym urządzeniem o wielkości ok. 30x10mm. Wyposażona jest w dwie minikamery i miniaturowy nadajnik do przekazywania obrazów. Urządzenie wykonuje wiele serii zdjęć, przekazywanych następnie do specjalnego odbiornika. Obrazy analizowane są przez lekarza. Badanie za pomocą kapsułek jest kilkukrotnie dłuższe od klasycznej kolonoskopii i trwa od kilku do kilkunastu godzin. W ciągu badania pacjent może wykonywać czynności życiowe i wychodzić z domu.
 5. Całkowite badanie przewodu pokarmowego:
  W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego, możliwe jest wykonanie całkowitego badania przewodu pokarmowego. Lekarz przeprowadza najpierw gastroskopię, następnie kolonoskopię. Pacjent otrzymuje kompleksowe informacje na temat swojego stanu zdrowia.

Kolonoskopia ze znieczuleniem, czy bez?

Kolonoskopia nie jest badaniem bolesnym, ale przeważnie uznaje się ją za bardzo nieprzyjemną. W związku z tym, może zostać wykonana bez znieczulenia, w znieczuleniu miejscowym lub w ogólnym, które zmniejszają dyskomfort pacjenta.

 1. Znieczulenie ogólne wykonuje się w przypadku, gdy pacjent źle znosi ból, a także w przypadku licznych operacji jamy brzusznej. Jest przeprowadzane pod kontrolą anestezjologa. Pacjent po podaniu środka usypiającego zasypia na czas trwania badania. Stosowane znieczulenie jest delikatne i płytkie. Po narkozie pacjent musi pozostać pod nadzorem lekarza lub pielęgniarki do momentu, w którym w pełni odzyska świadomość. Zwykle po około godzinie może zostać odprowadzony do domu. Przez 2 godziny po znieczuleniu wskazane jest powstrzymywanie się od jedzenia i picia. Przez co najmniej 24 godziny powinien powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
 2. Znieczulenie miejscowe: Lekarz przystępując do badania znieczula okolice odbytu pacjenta żelem,  by zmniejszyć dyskomfort podczas badania. Pacjent po zakończeniu badania może od razu wrócić do domu, jednak przez kilka godzin powinien powstrzymać się od prowadzenia samochodu.

Budowa endoskopu

Kolonoskop jest zaawansowanym urządzeniem, które ma wewnątrz zamontowaną kamerę wizyjną. Kamera umożliwia przekazanie powiększonego obrazu z wnętrza jelita na monitor. Jest miękką, giętką rurą o długości 130-200cm.

Zadbaj o siebie już dzisiaj i umów się na badanie

Projekt ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM

Projekt obejmuje 1500 osób (w tym 825 mężczyzn), które zamieszkują, uczą się lub pracują na obszarze powiatów: 
 • białogardzkiego, 
 • drawskiego, 
 • gryfickiego, 
 • kamieńskiego, 
 • kołobrzeskiego, 
 • szczecineckiego 
 • świdwińskiego w województwie zachodniopomorskim  

Projekt dotyczy osób, które są w wieku: 

 • 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego 
 • 40-65 lat,bez objawów raka jelita grubego,które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego
 • 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP
 • oraz nie miały kolonoskopii w ostatnich 10 latach

W ramach projektu każdy pacjent otrzyma nieodpłatnie lek oczyszczający jelito w przypadku przybycia do przychodni dzień przed badaniem lub receptę na środek oczyszczający jelito.

Istnieje możliwość zorganizowania transportu dla grupy pacjentów lub zwrotu kosztów dojazdu do ośrodka (zwracana będzie kwota do wartości biletu najtańszego środka transportu na danej trasie)

Image

darmowy nocleg w apartamencie niedaleko przychodni dla pacjenta oraz osoby towarzyszącej

%MCEPASTEBIN%
Image

badanie w znieczuleniu

Image

zwrot kosztów dojazdu do 50 zł

%MCEPASTEBIN%

Zadbaj o siebie już dzisiaj i umów się na badanie